Publikováno v časopisu KAM po Česku, 2018, 12 (3), 19. ISSN 1802-8640.
Kam a jak cestujeme v naší vlasti?
Zemský ráj to na pohled! Ale ne všude a ne stejně. Některá místa navštěvujeme radši. Třeba proto, že tam mají uklizeno, je tam lepší pivo, více možností ke koupání nebo kratší fronty u sjezdovek. A jinam zase rádi zavítáme proto, že nám to doporučili přátelé anebo nás zaujala reportáž v televizi. Někam se opakovaně vracíme, protože to je naše” místo. A jindy zase rádi “objevujeme” místa, o jejichž existenci jsme dosud ani netušili.
Především rozlišujme mezi jednodenním výletníkem a turistou ve smyslu statistiky. Výletníky a jejich pohyb v celostátním měřítku nikdo nesleduje. Tedy alespoň do té doby, než nás všechny opatří čipem pod kůží. Za turistu statistici považují toho, kdo alespoň jednou přenocuje mimo své stálé bydliště. A to už se spočítat dá. Český statistický úřad sbírá čtyřikrát ročně data ze všech ubytovacích zařízení v Česku, která mají více než 5 pokojů nebo 10 lůžek. Zveřejňovaná čísla jsou poněkud zkreslena tím, že nezahrnují ubytování turistů v soukromí a malých penzionech anebo občasné ubytování skupin ve školních tělocvičnách, klubovnách tělovýchovných jednot nebo na farách. Přesto poskytují docela zajímavý obrázek o domácím cestovním ruchu i o příjezdech cizinců.
Za rok 2016 tak bylo v Česku evidováno 9168 hromadných ubytovacích zařízení (těch nad 5 pokojů nebo 10 lůžek). Nejvíce jich má Jihočeský kraj, následován Královéhradeckým krajem, oba přes tisícovku. To víte, jihočeské rybníky v létě a Krkonoše v zimě! V počtu nabízených lůžek vede suverénně Praha, má jich přes 90 tisíc z celkových 533 tisíc v celé republice. V Česku je navíc v kempech k dispozici téměř 49 tisíc míst pro stany a karavany, z toho 13 tisíc jen v Jihočeském kraji. Ve všech evidovaných zařízeních se v roce 2017 ubytovalo 9,886 miliónů domácích obyvatel a toto číslo za posledních pět let vyrostlo o čtvrtinu! Zde drží zlatou příčku Jihomoravský kraj před Prahou, sympatické však je, že domácí cestovní ruch narůstá ve všech krajích bez výjimky. Každý tuzemský host stráví mimo vlastní postel v průměru 2,7 noci.
Samostatně se sleduje návštěvnost lázeňských ubytovacích zařízení. Jestliže před pěti lety byl počet tuzemských a zahraničních hostů lázní prakticky vyrovnaný, v posledních letech mají Češi navrch a počty rok od roku rostou: v roce 2017 bylo domácích 457 tisíc z celkových 856 tisíc hostů. Pozice Karlovarského kraje zůstává neohrožena, kurýruje se tam každý třetí tuzemský lázeňský host (z cizinců je tam 95 %). Našinec strávil v lázních průměrně 9,8 nocí.
Zkrátka a dobře, statistiky posledních pěti let hovoří jasně. Stále více z nás cestuje a přenocuje po naší vlasti. Stále více si dopřáváme nocování ve dražších kategoriích ubytování, jako jsou hotely 3 až 5hvězdičkové nebo penziony. Tak ať nám to ještě dlouho vydrží!
Aleš Krejčí
Zdroj: Český statistický úřad, 2018
Ilustrační foto: World Trend