Publikováno v MF Dnes, 1993 (4.9.). ISSN 1210-1168
Dobrá mapa nade vše
Cestování prstem po mapě je začátkem každé cestovatelské vášně. Kdyby mě některý slavný cestovatel zkoušel, jak dělíme zmenšené obrazy světa, tedy mapy, nejspíš bych odvětil: na otáčecí mapy kulaté (glóbusy), otáčecí placaté (hvězdná obloha), na placaté srolovací mapy (nástěnné), placaté tlusté (atlasy), placaté skládací (turistické) a na hmatací (plastické). Jedničku bych od pana Hanzelky asi nedostal, ale aspoň bych tak vyjádřil svou bezradnost nad spoustou druhů map, které lidi vymysleli.
Pěší, lezeckou, vodní i cykloturistiku v alpských zemích hustě pokrývají rakouský FREYTAG & BERNDT a KOMPASS (dnes oba i v češtině). Výborné všeobecné i specializované mapy vycházejí jako přílohy amerického zeměpisného časopisu NATIONAL GEOGRAPHIC a německého GEO. Automapy i autoatlasy jsou často vydávány pod patronací olejářských firem (SHELL, AGIP aj.), výrobců pneumatik (MICHELIN) nebo automotoklubů (americký AAA, německý ADAC). Do rukou se vám jistě dostane i německý RV, švýcarský HALLWAG, americký RANDMcNALLY, britský BARTHOLOMEW a nepřeberně dalších značek.
Map je moc. Jakou si vybrat? Jistě raději kvalitně tištěnou na dobrém papíře a přehledně „čitelnou“. To všechno není tak samozřejmé, zvláště u map vydaných v rozvojových zemích. Životnost mapy určitě prodlouží laminovaná tužší obálka anebo alespoň plastikový obal. Dobrá mapa s hutným informačním koncentrátem na rubu nahradí mnohdy knižního průvodce, především těm, kteří více sázejí na atmosféru místa, na vlastní oči a uši, než těm, kdož rádi hltají spoustu letopočtů. Dobrá mapa je k nezaplacení. Někdy, bohužel, v plném smyslu toho slova!
Nesmírně důležitou součástí map i plánků v průvodcích je měřítko. Měřítko vám dá na srozuměnou, co během dvouhodinové zastávky v Mnichově stihnete pěšky, a co ani poklusem. Naprostou kuriozitu představují plány sovětských měst, vydané v dobách reálného socialismu (obr.). Že nemají měřítko a obsahují pouze hlavní ulice, to se dá pochopit, utajení je utajení. Ale na jednom a tomtéž plánu jsou centra měst znázorněna v úplně jiném, detailnějším měřítku než okraje! Chodecké důsledky (puchýře), pramenící z neznalosti této kartografické hříčky, jsou poněkud stresující.
Neodpustím si udělat reklamu neotřelému nápadu, který mě už několik let uvádí v nadšení: uliční plány různých světových měst od německé firmy FALK. Originální způsob jejich naříznutí a naskládání umožňuje, ač je to k nevíře, listovat plánem horizontálně i vertikálně, aniž byste museli rozpřaženýma rukama okupovat půlku chodníku nebo ohrožovat bližní v metru. Napoprvé bývá použití FALKu nerovným bojem naší tuposti s čísi genialitou. Většinou začíná neobratným natržením mapy, ale pak už postupně vítězí duch nad hmotou.
A kde mapy získat? Dnes je u nás situace mnohem lepší než před lety, pestrá nabídka bývá i v supermarketech, motorestech, u benzínových čerpadel. Některá knihkupectví mají rozsáhlá oddělení s mapami a průvodci, v cizině hlavně obchody v univerzitních čtvrtích). Existují i obchody na tento sortiment specializované (např. v Jungmannově ulici v Praze). A opravdoví labužníci si nenechají ujít největší takový obchod, jaký na světě existuje – Stanford‘s v londýnském nákupním centru Covent Garden.
Text a repro foto: Aleš Krejčí