Publikováno v týdeníku Mladý svět, 1992, 34 (31), str. 42 (seriál Cestování s MS). Zde doplněno o další fotografie z roku 2012 a video na konci textu.
Barcelona nejen olympijská
Být pořadatelem letní olympiády je pro každé město nesmírná čest, závazek, problém a nakonec i ta sláva. Nepochybuji o tom, že názvy olympijských sportovišť Montjuic, Badalona či Vall d‘Hebron pro vás už nejsou jménem bez obsahu. Barcelona je ovšem turisticky atraktivní i bez olympiády. Na některé její pamětihodnosti vás chci upozornit. Ani ti největší sportovní fanoušci přece nevydrží těch 14 olympijských dní sedět na stadionech. A my ostatní u televizorů se alespoň lépe zorientujeme, když kamera občas ukáže pár záběrů na město. Předpokládám, že při těchto krátkých exkurzích sportovní komentátoři opět pomotají, co pomotat lze.
Barcelona je centrem relativně dost průmyslového Katalánska. Katalánština je zde druhým úředním jazykem. Počet obyvatel města během olympiády vzroste a možná se přiblíží ke čtyřmiliónovému Madridu.
1. Centrem města je Katalánské náměstí (Plaza de Catalunya) a bulvár Ramblas (La Rambla), který náměstí spojuje s nábřežím přístavu. Na Ramblas najdeme palác místokrálovny (dnes Městské muzeum dekorativních umění), Velké divadlo Lycea pro 5000 diváků, spoustu obchodů, květinových trhů a místního koloritu. Po Ramblas dojdeme k přístavu, k náměstí, jemuž vévodí 60 m vysoký sloup se sochou K. Kolumba a Královské loděnice založené ve 14. stol., dnes Námořní muzeum (Museo Marítimo).
2. Severovýchodně od Ramblas se rozkládá Gotická čtvrť, propletenec menších středověkých ulic s krásnými stavbami i zákoutími. Románský kostel sv. Anny a Biskupský palác, pak především gotická katedrála sv. Eulálie, gotický Velký královský palác s kaplí sv. Aguedy, radnice, bazilika Panny Marie Mořské, dále Archív koruny aragonské v Místodržitelském paláci a tzv. Arcijáhenský dům s půvabným renesančním nádvořím – patiem.
3. Rozsáhlý kopec Montjuic nabídne kromě hlavních olympijských sportovišť vyhlídku na město a přístav, Národní palác (dnes výborné Muzeum katalánského umění), Archeologické, Etnologické a Vojenské muzeum v samostatných budovách, skanzen lidových staveb a umění z celého Španělska (El Pueblo Espaňol) a sbírku děl malíře J. Miró.
4. Svérázné stavby Antonia Gaudího patří neodmyslitelně k Barceloně. Najdete je dál od centra (severně od Katalánského náměstí): slavnou a stále dostavovanou katedrálu sv. Rodiny (Sagrada Familia), Güellův park (s Gaudího muzeem), domy Casa Milá a Casa Battló.
5. Ve zkratce další místa, která byste neměli vynechat:
– rybářská čtvrť Barceloneta (od centra odříznutá nádražím a žel. tratí), s rázovitými hospůdkami;
– prima vyhlídka na město a zábavní park na kopci Tibidabo;
– park „de la Ciutadella“ se ZOO, Přírodovědeckým muzeem a bývalým Královským palácem (dnes Muzeum moderního umění a Katalánský parlament);
– stadion s muzeem fotbalového klubu FC Barcelona;
– Picassovo muzeum (ul. Montcada 15) obsahuje přes 700 děl zejm. z „modrého“ a „červeného“ období autora.
Text, foto a video: Aleš Krejčí